FB TR EN RU

Hizmetlerimiz

PÜRKAY BOYA ve KİMYA SAN. A.Ş. olarak, üretimini ve uygulamasını yapmaktayız.

 • Endüstriyel Zemin Kaplamaları
 • Poliüretan Self Leveling Kaplamalar
 • Epoksi Self Leveling Kaplamalar
 • Beton Görünümlü Uygulama ( Ardex K80, Ardex K15)
 • Dekoratif Kaplama → Poliüretan
 • Porbits Kaplama
 • Porviva Kaplama
 • Poliüretan Mortar Kaplamalar
 • Epoksi Multılayer Kaplama
 • Epoksi Mortar

 

Zemin Kaplama Öncesi Altyapı Gereksinimleri

Epoksi ve/veya Poliüretan kaplama sistemlerinin başarılı olabilmesi için en önemli faktörler. Uygun altyapı ve ortam şartlarıdır. Kaplamanın Performansı için aşağıda belirtilen noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Dökülecek betonda minimum su/çimento oranına dikkat edilmelidir. Betonun slump değeri maksimum 9-10 cm olmalıdır. Bu değer herhangi bir katkı kullanılmadan sağlanmalıdır.
 • Isısal farklılardan dolayı betonda oluşabilecek genleşmeler göz önünde bulundurularak yapı statiği ve tekniği kuralları uyarınca gerekli genleşme derzleri tasarlanmalıdır.
 • Dökülecek betonun yüzey perdahı, tahta mala veya helikopter perdah makinesinin tepsisi ile yapılmalıdır. Yüzeyi parlatacağı ve şerbeti yüzeye çekeceği için mala veya pervane kullanılmamalıdır. Yani pürüzlü bir yüzey istenmemektedir.
 • Yeni betonun 28  günlük kürlenme süresini tamamlamış ve uygulama anındaki maximum neminin % 5 olması gerekmektedir. Betonun kürlenmesi süresince, yüzeyinde oluşacak rötre çatlaklarını, kuvvet kayıplarını önlemek için yüzey muntazam olarak ısıtılmalı ve don, aşırı güneş ışınlarından korunmalıdır. Bu işlemin parafın ve benzeri maddeler ile yapılması poliüretan ve epoksi zemin kaplaması için sakıncalıdır.
 • Beton dökülecek zemin çok iyi sıkıştırılmalıdır. İyi sıkışmamış bir zemine dökülecek beton zamanla çökmelere uğrayarak epoksi ve/veya poliüretan kaplamanın da çatlamasına sebep olacaktır.
 • Betonun nem izolasyonu mutlaka yapılmalıdır. Aksi taktirde kapiler boşluklardan yükselen nem kaplamanın altında birikerek zamanla kaplamanın patlamasına ve yüzeyden ayrılmasına sebep olacaktır. Pürkay’ın Porfil Plus ürününü inceleyiniz.
 • Kaplama kalınlıkları 0,5 ile 3,00 mm gibi ince değerler olduğundan, yapılacak kaplama beton yüzeyin düzgünlüğünü aynen yansıtacaktır. Bunun için beton yüzeyinde çok iyi bir tesviye gereklidir.
 • Uygulama alanının en az 15°C ısıda olması sağlanmalı, içinden su geçen ısıtma veya herhangi su taşıyıcı tesisat ve ekipmanların uygulama süresince kaçak yapmayacak şekilde kontrol altına alınması gerekmektedir.

 

 

Zemin Etüdü
Zemin uygulaması yapılacak yüzeyin ön etüdünün yapılması
Uygulama
Yüzeyin özelliklerine, müşterinin isteklerine ve zeminin maruz kalacağı etkilere göre zemin uyglamasının sisteminin seçilmesi ve uygulanması
Teknik Servis
Uygulama sonrasında garanti kapsamında teknik hizmet verilmesi
Uygulama Örneği: Eski zemin kaplaması kaldırılmış bir zeminin Pürkay Zemin Kaplama ile kaplanması
Beton yüzey mekanik temizleme yöntemi ile temizlenir. Beton’un nem kontrolü yapılır ve nem %5’in altında ise kaplama işlemine başlanır.

Tüm yüzeye dişsiz mala ile PÜRKAY EA Beton Astarı sıfır olarak çekilir.

Yüzeye uygulanmış astar halen kür olmamış halde iken, kabul edebildiği kadar quarz kumu yüzeye el ile serpilir. Kum ile doyurulmuş astarın kür olması beklenir.

İki komponenti birbiri ile iyice karıştırılmış PÜRKAY 019/01 Self Leveling malzemesi hava kabarcığı oluşturmayacak şekilde yere homojen şekilde yavaşça dökülür. Kovanın tüm içeriği yere aktarıldıktan sonra dişsiz mala ile malzeme tüm yüzeye sıfır olarak çekilir ve yüzeyde bulunan tüm çatlak ve deliklerin kapatıldığı görülür. Kür olması beklenir

İkinci kat uygulama için PÜRKAY 019/01 Self Leveling malzeme uygun karıştırıcı ile karıştırıldıktan sonra zemine yavaşça dökülür, aynı zamanda homojen olarak yaymaya özen gösterilir. Kenar ve köşelerden başlayarak 2 mm diş ebadına sahip tarak ile tüm yüzeye malzeme yaydırılır.

PÜRKAY 019/01 malzemenin kendi kendini tesfiye etme özelliği ile elde edilen düzgün yüzeyin sonlandırılması kapı çıkışında yapılan hamle ile son erdirilir.

İki komponentli PÜRKAY 066 (UV dayanıklılık istendiği durumda solventli PÜRKAY 076 veya PÜRKAY 086 su bazlı son kat) iyice karştırılır ve bir rulo yardımı ile kenar ve köşelerden başlanarak yüzeye uygulanır. Kürlenmesi beklenir. İkinci kat için yeni bir ambalaj açılır ve karıştırıldıktan sonra aynı şekilde uygulanır. Zemin kaplama uygulaması tamamlandıktan 2 gün sonra yaya trafiğine açılabilir. Uygulama yapıldıktan 7 gün sonra kaplama kimyasal ve mekanik direncine ulaşacağından, üzerinde ağır araçların harekatine sınırlama getirilmelidir.

Sitemizde bulunan içeriğin izinsiz kullanımı veya zarara uğratılması 765 ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu, 4077 Sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, 5187 sayılı Basın Kanunu ve ilişkili diğer kanunlar uyarınca yasaktır.Tüm hakları saklıdır. purkay.com Copyright 2010